Profilaktyka parodontozy

  1. skaling – czyli oczyszczanie zębów z kamienia.                                                                                                             Dlaczego w gabinetach lekarz chce nam usuwać kamień? Czym on jest i jaki ma  związek z parodontozą?   Kamień to głównie resztki jedzenia, które niedokładnie wymyte pozostają na zębach zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach i przestrzeniach międzyzębowych. Powstaje  wówczas na zębach błonka, której nie widzimy ani nie wyczuwamy językiem. Po kilku dniach błonka ta twardnieje na tyle, że nie można już jej usunąć szczoteczką. Zaczyna tworzyć się twardy nalot, kóry jest wyczuwalny przez język i widoczny gołym okiem. U osób, które palą papierosy i piją dużo kawy, jest on zauważalny z daleka,bowiem te składniki używek szczególnie wybarwiają  naloty osadzone na zębach. Warto wiedzieć jednak, że to nie kawa czy nikotyna powoduje powstawanie kamienia, a jedynie wybarwienie go. Osoby, które stosują tzw. dietę białą również narażone są na powstawanie kamienia. U tych osób naloty te nie są tak mocno wybarwione, mają kolor żółty, zbliżony do  naturalnego koloru zęba i przez to są mniej zauważalne.Warstwa kamienia, która pojawiła się na zębie jest chropowata i bardziej chłonna niż gładkie szkliwo. Do niej przyklejają się kolejne porcje, które z czasem tworzą twardy ściśle przylegający do zęba kamień. Ten przy braku dostatecznej higieny narasta na grubość i na głębokość. Przyrastając na grubość tworzy kamień nadddziąsłowy i powoduje odsuwanie dziąsła od zęba. Usuwa się go wykonując skaling naddziąsłowy. Przyrastając na głębokość tworzy kamień poddziąsłowy i nadrywa przyczep dziąsła, czyli włókna mocujące zęba do korzenia w kieszonce dziąsłowej. Aby go usunąć należy wykonać skaling poddziąsłowy. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia przyczepu dziąsła, odsłonięcia korzeni zęba oraz jego biernego wysuwania się z zębodołu. Wówczas ząb ulega rozchwianiu. Na początku jest ono nieznaczne ale z czasem ząb jest coraz dłuższy, jego utrzymanie w kości coraz mniejsze i w następstwie ząb ulega takiemu rozchwianiu, że możemy wyjąć go z dziąsła sami. Jest to już zaawansowana postać parodontozy. W profilaktyce skupiamy się na usunięciu kamienia zalegającego w kieszonce dziąsłowej poprzez usunięcie go za pomocą skalera ultradźwiękowego, który rozkrusza złogi nazębne. Dzięki temu przy odpowiedniej technice szczotkowania, dziąsło ma szansę ,,przykleić się” z powrotem do zęba, jednocześnie eliminując nieświeży oddech zwanego halitozą.
  2. piaskowanie – profesjonalne oczyszczanie zębów z przebarwień i osadów na szkliwie, za pomocą specjalnego piasku i wody. Jest to metoda uzupełniająca skaling.
  3. właściwa metoda szczotkowania – dobór najlepszej dla Państwa metody oczyszczania zębów i dziąseł dzięki odpowiednim akcesoriom higienicznym.
  4. właściwa dieta – zalecenia dietetyczne zależne od wieku pacjenta i etapu rozwoju zębów.
  5. utrzymanie wyników leczenia!!!  –  indywidualnie dobrany dla pacjenta pakiet zaleceń higieniczno – profilaktycznych, który zminimalizuje ryzyko nawrotów choroby zębów lub dziąseł – ten uzyskacie Państwo w naszym gabinecie w trakcie i na zakończenie leczenia. Podstawą sukcesu są  regularne wizyty kontrolne u stomatologa raz na pół roku.

.