Leczenie kobiet ciężarnych

,,JEDNA CIĄŻA – JEDEN ZĄB.”       Nie pozwól, by to hasło dotyczyło również Ciebie.

W ciąży każde potencjalne źródło infekcji nabiera szczególnego znaczenia i powinno być eliminowane.

To stan, w którym u kobiety w organizmie zachodzi szereg hormonalnych procesów. Zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych, przez co dochodzi do nasilenia krwawienia z dziąseł. Pojawiają się obrzęki dziąseł, zlokalizowane przy jednym lub wielu zębach, w zaawansowanych stadiach przyjmujące nawet obraz guzów olbrzymiokomórkowych.

Należy mieć na względzie fakt, że jama ustna to źródło bakterii, które przenikają do całego organizmu, dlatego trzeba likwidować potencjalne ogniska zakażenia. Jeśli w jamie ustnej toczy się stan zapalny, wówczas stan ten przenika do układu krwionośnego i wraz z krwią przekazywany jest do  wnętrza  płodu.

Stan zębów, czyli tkanek twardych, również  nie pozostaje bez wpływu na rozwijający się płód. To okres w którym w obrębie zęba i jego korzenia  nie powinno być żadnych stanów zapalnych, zwłaszcza ropnych. Należy wyeliminować, albo przynajmniej zminimalizować ryzyko zakażeń odzębowych. Dlatego warto o tym pamiętać przed zaplanowaniem ciąży.

W trakcie jej trwania warto odwiedzić dentystę po to, by sprawdzić stan jamy ustnej. Oczyszczanie dziąseł najlepiej wykonać dwa razy –  na początku i pod koniec ciąży. Leczenie zębów  najlepiej przeprowadzać w drugim trymestrze ciąży. Nie musisz się obawiać ani bać, bowiem stosujemy bezpieczne dla Ciebie i dziecka znieczulenia miejscowe.

Dziecko rośnie, a do swej budowy potrzebuje wszystkiego co najlepsze. Mikro – i makroelementy czerpie  z organizmu matki, dlatego dieta w okresie ciąży musi zaspokajać te potrzeby, zwłaszcza uzupełniać wapń, który jest tak niezbędny do budowy zębów zarówno matki jak i dziecka. Naturalne źródło wapnia to głównie mleko i jego przetwory ( nie poddane obróbce chemicznej), warzywa i owoce, zwłaszcza suszone, jajka, warzywa strączkowe, chleb razowy .

Biorąc pod uwagę również mdłości i wymioty w pierwszym okresie ciąży, oraz fakt niszczącego działania kwasów żołądkowych na szkliwo zębów, należy przy okazji ich oczyszczania wzmocnić je tzw.,,płynnym szkliwem”. Są to zabiegi całkowicie bezbolesne, przyjemne i regenerujące szkliwo. To swoiste SPA dla zębów.
Młode i przyszłe mamy pomyślcie o swoich dzieciach zanim pojawią się na świecie!!!

.