Leczenie parodontozy

Parodontoza –  to obiegowa nazwa choroby przyzębia, czyli tkanek, utrzymujących ząb na podłożu (choroba dziąseł, zaniki kości). Parodontoza może przez długi czas mieć przebieg bezobjawowy. Podstępnie dochodzi do zaniku dziąseł, odsłonięcia szyjek zębów, czy nieznacznego rozchwiania ich, na skutek zaniku kości. Czasem wczesnym objawem jest krwawienie i zaczerwienienie dziąseł. Potem dołączają się pojedyncze i mnogie obrzęki, ból w czasie szczotkowania, nadwrażliwość zębów czy mocne rozchwianie.

Moment kiedy ruszające się czy wypadające same zęby stają się codziennością to już skrajna sytuacja. Na tym etapie często leczenie kończy się ich usunięciem. Ale to właśnie z takim stanem parodontoza, o której tyle się słyszy, nam się kojarzy. Do uzyskania takiego stanu rzeczy potrzebny jest czas. Zaniki nie następują z dnia na dzień. Często swój początek mają już w młodości, a przy braku leczenia, ujawniają się po 40 czy 50 roku życia. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie swojej jamy ustnej już od początku. Z chorobą nie poradzisz sobie sam, dopóki nie zostanie usunięta przyczyna.

Zapobieganie parodontozie to najskuteczniejsza walka z nią.

NIE MUSISZ TRACIĆ ZĘBÓW Z POWODU PARODONTOZY!

Objawy chorób przyzębia:

  1. zaczerwienienie dziąseł
  2. krwawienie z dziąseł
  3. opuchnięte dziąsła
  4. nieświeży oddech – halitoza
  5. ból dziąsła w czasie szczotkowania
  6. rozchwianie zębów
  7. wydłużone korony zębów
  8. czasem nadwrażliwość szyjek spowodowana zanikiem dziąsła

Leczenie parodontozy:

  1. skaling 
  2. piaskowanie
  3. kiretaże

Czy tylko kamień odpowiada za  parodontozę?

Kamień który powstaje w kieszonkach zębowych gromadzi się na twardych tkankach zęba czyli na szkliwie i korzeniu.. To wyzwala ciąg reakcji, które prowadzą do stanów zapalnych i krwawienia z dziąseł. Po usunięciu kamienia z zębów i wdrożeniu odpowiedniego działania początkowe stany zapalne zwykle cofają się. Ale czasem dochodzi do zakażenia wewnętrznej strony dziąsła, a więc tkanki miękkiej. Wówczas wytwarza się krwawiąca ziarnina, która nasila krwawienia podczas szczotkowania. Powoduje to konieczność wyskrobania ściany patologicznej kieszonki z obumarłych części nabłonka dziąsła, ziarniny i kamienia nazębnego poddziąsłowego. Zabieg ten nazywany jest kiretażem.

  1. wspomaganie leczenia zabiegami dodatkowymi

Wspomaganie leczenia zabiegami dodatkowymi – czasem wdrożenie leczenia nie wystarczy.

Pomimo naszych zabiegów i  znacznej poprawy,odczuwalnej przez pacjenta, w kieszonkach czy kanałach bytują lekooporne bakterie, które przedłużają czas leczenia. Wtedy jako metodę uzupełniającą zabiegi stosujemy lampę bakteriobójczą,  dzięki której odkażamy  zainfekowane tkanki. Niejednokrotnie pozwoliło nam to uniknąć doustnego stosowania antybiotyków.

  1. unieruchamianie rozchwianych zębów
  2. odbudowa brakujących zębów, czyli protetyka

.