- Po założeniu plomby-wypełnienia
- Po oczyszczaniu i piaskowaniu zębów
- Po lakierowaniu zębów
- Po wybielaniu zębów
- Po oddaniu protez ruchomych- wyjmowanych
- Po zacementowaniu koron i mostów
- Po usunięciu zęba
- Po dłutowaniu zęba – ósemki
- Nie należy nic jeść przez okres 1-3 godzin w zależności od rodzaju wypełnienia. O tym lekarz prowadzący pacjenta poinformuje.
- Jeśli stosowane było znieczulenie, wówczas należy odczekać z jedzeniem i piciem gorących napojów do czasu ustąpienia znieczulenia. Pacjent bowiem nieświadomie może przygryżć sobie język, policzki i wargę, co spowoduje krwawienie i silny ból w późniejszym okresie.
- W dniu wizyty należy unikać skrajnie gorących i zimnych pokarmów, co może spowodować rozszczelnienie
i w przyszłości próchnicę wtórną. - Należy używać past z dużą zawartością fluoru, który wbuduje się w leczony ząb i wzmocni jego strukturę.
- Czasem może wystąpić tzw.wrażliwość pozabiegowa, która trwa do 2 tygodni. Wówczas należy zastosować pastę znoszącą wrażliwość zębów.
- Nie wolno jeść ani pić przez 1 godzinę.
- Przez 24 godziny należy stosować ,,białą dietę” czyli unikać przebarwiających pokarmów (np. jagód, buraków) i napojów (kawy, czerwonego wina, coca coli )
- Ze względu na możliwość wystąpienia pozabiegowej nadwrażliwości zębów należy stosować pastę na nadwrażliwość (np. Colgate pro relief, Elmex sensitive, Sensodyne). Dolegliwości ustępują zwykle po 3 dniach.
- Czasem utrzymuje się małe krwawienie z dziąseł, które zwykle na drugi dzień ustępuje. Jeśli są medyczne wskazania do stosowania konkretnych płukanek leczniczych, pacjent otrzymuje dodatkowe zalecenia w gabinecie bezpośrednio od lekarza prowadzącego.
- Ze względu na delikatność tkanek miękkich może nastąpić podrażnienie podniebienia, języka i dziąseł. Wówczas pacjent odczuwa szczypanie lub niewielki ból. Dolegliwości te wkrótce ustępują same. Dla przyspieszenia komfortu jamy ustnej można zastosować gotowe maści stomatologiczne, np. baikadent, sachol. Nie zaleca się płukanek ziołowych( np. szałwii) ze względu na możliwość przebarwienia zębów.
- Przez 1 godzinę nie wolno jeść i pić.
- W tym dniu nie jest wskazane mycie zębów, aby fluor mógł wbudować się w szkliwo.
- Nie wolno pić kwaśnych soków i napojów.
- Należy unikać jedzenia twardych pokarmów, aby jak najdłużej lakier pozostał na zębach.
- Należy stosować ,,białą dietę” przez okres tygodnia – oznacza to unikanie pokarmów takich jak: buraki, śliwki i napojów typu czerwone wino, kolorowe soki, kawa itd.
- Nie wolno palić papierosów.
- Zaleca się stosowanie past i preparatów z większą ilością fluoru, które remineralizują szkliwo
- W późniejszym okresie zaleca się również regularne szczotkowanie zębów pastą wybielająca. Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej ma kapitalne znaczenie dla uzyskania długotrwałego efektu wybielania.
- Przynajmniej dwa razy w roku co 6 miesięcy zalecane jest poddanie się zabiegowi profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz osadu przez zabieg piaskowania zębów.
- Dokładne informacje przed zabiegiem pacjent otrzymuje w gabinecie.
- Moment oddania protezy nie jest ostatnią wizytą w gabinecie, bowiem dopiero jej użytkowanie pozwoli na idealne dopasowanie jej do dziąseł. Po to wyznaczane są wizyty kontrolne, żeby jak najszybciej uzyskać komfort posiadania nowych zębów. Dla naszych pacjentów wizyty kontrolne przez pierwszy miesiąc są bezpłatne.
- W pierwszej dobie zazwyczaj pojawiają się wszystkie dolegliwości bólowe, których nie ma nawet w momencie opuszczania gabinetu.
- Protezy należy nosić ciągle do następnej wizyty, która zwykle jest wyznaczona w dniu następnym. Pierwszą noc należy spać z protezami, a ściągać tylko po jedzeniu do umycia. Posiłki trzeba jeść z założonymi protezami, by jak najszybciej śluzówka dziąseł zaadoptowała się do nowych warunków.
- Protezę należy dokładnie myć twardą szczoteczką do zębów lub typową szczotką do protez, trzymając ją mocno na jednej dłoni, by nie upadła do zlewu, łamiąc się. Do mycia należy używać letniej wody i mydła, które najlepiej usuwa osady. Dla polepszenia smaku na koniec można użyć ulubionej pasty do zębów. Zęby należy myć osobno inną średnią szczoteczką po zdjęciu protez z podłoża. Błonę śluzową jamy ustnej pod protezą delikatnie masować szczoteczką z miękkim włosiem.
- W pierwszej dobie pracująca proteza odciśnie na błonie śluzowej wszystkie miejsca, które wymagają korekty protez przez lekarza stomatologa. Nie należy korygować protez we własnym zakresie, gdyż traci się wówczas gwarancję na prace protetyczne. Nie ma sensu też kupowanie coraz to droższych maści przeciwbólowych bez profesjonalnej korekty protez w gabinecie. Aby minął ból trzeba skorygować protezę w konkretnym miejscu, a nie leczyć dziąsła!
- Na początku zmieni się lepkość śliny. Aby pobudzić wydzielanie prawidłowej śliny należy ssać landrynki (nie dotyczy to osób z cukrzycą). Nie wolno jeść pokarmów lepkich i ciągnących się (typu toffi, guma do żucia, pizza z serem), by uniknąć wyciągania protezy z podłoża.
- Należy używać częściej noża i widelca, by kroić pokarmy na małe kawałki. Nie odgryzać twardych rzeczy przednimi zębami, tylko bocznymi. Żuć równolegle prawą i lewą stroną. Proteza nie będzie wówczas odklejać się od podłoża.
- Należy dużo czytać na głos i rozmawiać, by jak najszybciej przestać niewyraźnie mówić czy seplenić. Jest to typowe po oddaniu pacjentowi pierwszych protez. Cały układ mowy musi zaadoptować się do nowej sytuacji. Należy często powtarzać słowa zawierające głoski,,sz’’ lub ,,cz”.
- Po dopasowaniu protez należy ściągać je na noc i przechowywać na sucho w specjalnym pudełeczku plastikowym. Nie zostawiać w szklance z wodą, bowiem służy to lepszemu rozwojowi bakterii, a potem przyczynia się do powstawania stanów zapalnych śluzówki.
- Do higieny protez można stosować dodatkowo tabletki odkażające czy proszek czyszczący.
Wszystkie informacje odnośnie środków do pielęgnacji protez uzyskacie Państwo bezpośrednio w gabinecie. - Protezy przeznaczone są na 5 lat. Po tym czasie należy wykonać nowe, bowiem dziąsła zanikają a protezy stają się za duże. Przy dobrze utrzymanej higienie i przy szybkim zaniku dziąseł, można je uszczelnić, czyli podścielić. O tym decyduje lekarz.
- Nie należy jeść przez 3 godziny.
- Przez 2 tygodnie nie powinno się jeść ciągnących pokarmów ( guma do żucia, toffi,itp.).
- Pojedyncze korony traktować jak własne zęby, używając standardowo szczoteczki do zębów i nici dentystycznych.
- W przypadku mostów protetycznych używać dodatkowo nici typu Floss, których zastosowanie zostanie Państwu przedstawione w gabinecie.
- Przy użytkowaniu tego typu uzupełnień obowiązuje zachowanie takich zasad higieny jamy ustnej jak przy uzębieniu własnym.
- Założony w gabinecie tampon należy mocno zaciskać na ranie przez pół godziny, potem wypluć.
- Przez 2 godziny nie jeść ani nie pić.
- W dniu zabiegu
- nie płukać intensywnie jamy ustnej, by nie wypłukać tworzącego się na ranie skrzepu,
- nie palić,gdyż przedłuża to proces gojenia zębodołu,
- nie przyjmować gorących płynów i twardych pokarmów,
- można przyłożyć zimny suchy okład ( woreczek z lodem owinięty szmatką) kilka razy dziennie przez 15 minut,
- zrezygnować z wysiłku fizycznego,
- nie pić przez słomkę gęstych płynów, by nie wytwarzać podciśnienia w jamie ustnej.To może nasilać krwawienie. Nie kichać też zaciskając nos,
- nie szczotkować miejsca po ekstrakcji,
- w razie bólu przyjąć tabletkę przeciwbólową ( jeśli są to tabletki przepisane przez lekarza na receptę nie wolno prowadzić samochodu i pić alkoholu).
- Niewielkie sączenie krwi z rany jest normalne. Rano można zaobserwować ślady krwi na poduszce.Wówczas należy namoczony zimną wodą tampon z gazy położyć na ranę i docisnąć przez 30 minut. Zastosować też zimny okład w pozycji półsiedzącej z uniesioną głową. Jeśli krwawienie jest obfite lub przedłużające się należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem.
- Jeśli na ranę założone są szwy, należy zgłosić się do stomatologa po 7 dniach w celu ich usunięcia
- Podstawowe zalecenia – patrz: zalecenia po usunięciu zęba. Ponadto:
- Należy wiedzieć,że po dłutowaniu zwykle dochodzi do obrzęku okolicznych tkanek, co nasila się w drugiej dobie po ekstrakcji. Obrzęk może utrzymywać się do tygodnia. Zimne okłady zmniejszają dolegliwości. Wskazane jest również jedzenie zimnych półpłynnych pokarmów (lody) w pierwszej dobie.
- U niektórych pacjentów może pojawić się zasinienie tkanek w okolicy zabiegu, które ustępuje samoistnie po 7-14 dniach. W celu szybszego wchłaniania wysięków można zastosować uszczelniacze naczyń krwionośnych, np. rutinoscorbin, wit.C.
- Często też dochodzi do szczękościsku, czyli ograniczenia otwierania ust. Jest to normalna sytuacja, która jest wynikiem obrzęku tkanek i która ustępuje po 5-10 dniach po zabiegu.
- Czasem może wystąpić podwyższona temperatura ciała do 37 stopni C.
- Należy stosować się do zaleceń lekarza, zwłaszcza w kwestii przyjmowania przepisanych leków. Popijać je dużą ilością wody, a jeśli tabletki wywołują nudności – to przyjmować je z niewielką ilością pokarmu.
- W razie przedłużających się krwawień, gorączki, nasilającego się bólu czy obrzęku po 3 dobie należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem.
- Po 7 dniach konieczne jest w gabinecie usunięcie szwów założonych na ranę.